Liigume omamise pealt loomise peale

Mis on edu Sinu jaoks? Mille järgi Sa hindad kui edukas Sa oled? Kui enda edu hindamise kriteeriumid pole paigas, siis tuleb keegi teine ja hakkab Sinu edu hindama enda kriteeriumite järgi. Ja mis Sa arvad, mis tulemuse ta sel juhul saab?

“Ma ei oska Sulle öelda lollikindlat edu valemit, aga ma võin anda Sulle ebaõnnestumise valemi: püüa olla samaaegselt kõigile meelepärane.”

Herbert Bayard Swope

Oma koolitustel kohtan palju noori, kellel on vägevad unistused ning nägemused sellest, mis neid õnnelikuks teeb. Super! Samas kohtan endiselt ka inimesi, kelle elu visioon piirdub materiaalse vara ülesloendamisega. Ja kui ma küsin neilt: “Ja mida Sa tahaksid teha pärast seda, kui oled selle punase sportauto kätte saanud, uue maja ostnud, ilusa naise võtnud ning palmisaare puhkuselt tagasi tulnud? Mida Sa siis tahad teha?“. Sellele järgneb vaikus. Kahjuks.

Omamine vs. loomine

Kui suur osakaal Sinu eesmärkidest on seotud asjade omamisega versus väärtuse loomisega? Kui ma küsiksin Sinult kes Sa oled, siis kas hakkaksid loendama, mis kraadid Sul on, kuhu kuulud, kui kasumlikku äri omad või kirjeldaksid pigem millist mõju Sa oma tegevusega maailmas lood, millega Sa teisi abistad ning mida huvitavat oled enda kohta avastanud seda kõike tehes?

Sinu elu muutub vägevaks niipea, kui pühendad selle millegi endast suurema loomisele.

Omamine pole paha, lihtsalt tore oleks näha selle kõrval ka loomist, mitte peljalt tarbimist. Omamine pole paha, sest teiste laadimiseks on ka ennast vaja laadida. Peljalt askeetlik olemine ei tee Sind paremaks kodanikuks, Sa ei pea oma materiaalseid vajadusi hülgama. Ma lihtsalt küsin kas Sinu omamise ja loomise vajadused on praegu tasakaalus? Kas kohtled end piisavalt hästi ning lood ka teistele piisavalt palju väärtust?

Mida saaksid praegu teha, et need eesmärgid tasakaalu-seisundile kasvõi sammukese lähemale viia?

Kuidas teistele väärtust luua?

Loo turvalisust neile, kes tunnevad end ebakindlalt; loo põnevust neile, kes soovivad muutusi; tunnusta neid, kes vajavad julgustamist; loo kasvutingimused neile, kes tahavad kellekski saada; loo keskkond neile, kes tahavad midagi kasulikku ära teha.

Julge unistada millestki, mis on Sinust endast suurem. Alusta selle realiseerimisega niipea, kui tunned, et oled sisemiselt valmis (Sa ei pea ennast sundima, vaid Sa tõesti tahad seda teha).

Mida siis teha tasub? Keskenduda tasub nendele ettevõtmistele, kus rakendad oma parimaid omadusi ja tugevusi ja teha tasub ainult neid tegevusi, mis Sind õnnelikuks teevad. Hambad ristis teistele hea tegemine on enda põletamine. Naudinguga tegemine aga kütus Sinu sisemisele mootorile.

Parafraseerides Dr. Seussi:

Sa tead, et teed õiget asja kui Sa ei suuda enam uinuda, sest reaalsus on lõpuks muutunud paremaks kui Sinu unenäod.

5 replies
  1. Janek
    Janek says:

    Tina Turner on defineerinud ühes intervjuus edu järgmiselt:
    “Edukas on see mees, kes teenib rohkem kui naine kulutada jõuab. edukas on see naine, kes leiab sellise mehe!” 😉

    Nii nagu ühel eelmisel korral, pean sulle jälle viitama Randy Pauschi. Seekord on tegu kõnega, mille ta pidas 2 kuud enne oma surma ülikooli lõpetajatele. Räägib sarnastest asjadest… Ehk pakub huvi http://www.youtube.com/watch?v=RcYv5x6gZTA

    Üks asi veel: Juhul, kui oled huvitatud oma avalikku esinemist puudutavate tekstide avaldamisest minu Avaliku esinemise lehel, siis anna märku- ehk saame koostööd selles vallas teha.

    Vasta
  2. Harald Lepisk
    Harald Lepisk says:

    Hei Janek!

    Tina on päris vallatu ütlemisega 🙂

    Tänud Randy video viite eest – olen kuulnud sellest katkeid ühes montaazhis, kus see kõne on muusikaga kokku pandud ning mõjub eriti kõlavalt: The paradox of our time (film within films).

    Avalikesinemine.net veeb annab igati hea ülevaate avaliku esinemise võtmekomponentidest. Hoian tekstide avaldmise võimaluse meeles.

    Vasta
  3. Tambet
    Tambet says:

    Loomine & omamine koos siiski ..tuleks teha nii, et armastusega tehtud asjad saaks tasustatud – loovusega tehtud asjad -, ning ilma tehtud asjad loetaks rohkem rämpsuks ..praegu on vastupidi – kasutatakse ära inimeste tahet teha kasulikke asju ning seda entusiasmi, mis tekib, mõistmata, et pikapeale see kustub.

    Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga