“Aeg on alati õige, et teha õigeid asju.”
Martin Luther King

Kuidas stressi varjupoolest pääseda?

Tunned vahel end kurnatuna, ehk isegi kõht valutab, pidev väsimus on peal ning produktiivsus on nullilähedane? Sel juhul läksid stressiga liiale.

Eesmärk pole mitte stressist täitsa vabaneda, vaid eristada kahte tüüpi stressi:

  • eustress (positiivne stress) – paneb tegutsema, hoiab oleku “elusana”, optimaalne erutus.
  • distress (negatiivne stress) – kurnav ja väsitav ülekoormus, destruktiivne.

Eustress on vajalik selleks, et oleksid valmis tegutsema ja tulemusi saavutama, distress on siis kui oled ennast liiga üles kruttinud ning mingit tulemust ei tule.

Kuidas distressi pealt eustressi peale tulla:

  • Mine välja, tee sporti, jookse, uju, jaluta… – lase pinge kehast spordi tegemisega välja.
  • Praktiseeri mediteerimist või lõdvestusharjutusi (vajab tõenäoliselt treenimist, kuid alustuseks võid kasutada abivahendiga rahulikku muusikat).
  • Vähenda kohvi, energiajookide, tee, shokolaadi ja muude ergutite tarbimist.
  • Ära mõtle probleeme suuremaks, kui nad on. Ehk ära kaota pead, vaid küsi endalt: “Mis on praegu kõige olulisem?” – meenuta eelmisest õppetunnist keskse väärtuse põhimõtet.
  • Võta üks asi korraga ja põhjalikult ning pühendunult, ära ürita kõike korraga teha.

Ehk siis treeni oma seisundit kontrollima – olema lõdvestunud või olema ergas. Lõdvestumiseks keskendu oma hingamisele ja kujutle end mõttes mõnda lõdvestumispaika, kus tunned end turvaliselt. Erksuse käivitamiseks on kõige efektiivsem moodus tegutseda – füüsiliselt keha liigutades üles ärgata.

Kuidas vähese ajaga hoida oma füüsilist vormi, et väsimus ei uinutaks?

Kas Sa hommikuti üldse üles ärkad? See tähendab mitte ainult seda, et ronid voodist välja ja roomad kohvitassi poole, vaid tõesti oma keha, meele ja vaimu aktiveerid?

Näiteks dushi alla minnes ära piirdu lihtsalt pesemisega, vaid tee tantsuliigutusi, korda mõnda eriti mõnusat positiivset mantrat (kasvõi valjult kui võimalik) ja tunneta igat veepiiska, mis kehale langeb. Muuda lihtsad asjad lahedateks elamusteksÄrata oma meeled, see aitab kohe hommikul heale rajale saada.

Loo endale mõnus hommikuvõimlemise rituaal erinevate venitusharjutustega või kui tahad mehiselt hommiku käima tõmmata, siis tee lihtsalt mõned kätekõverdused päeva alustuseks 🙂

Toitumise osas võta aega toidu mälumiseks ja nautimiseks ning vali toidud oma elustiilist (füüsilisest koormusest) lähtuvalt – pista suhu seda, mida vajad tegutsemiseks.

Soovituslik oleks määrata intervall, mille tagant 10-15 minutiline paus teha, mille jooksul kontoris/õues ringi liikuda (mitte arvuti taga edasi passida). Iga kord kui keha ütleb, et oleks tarvis liikuda, kuid tegudeni ei jõua, siis tuleta endale meelde korda, kui tegid kõvasti sporti ning pärast seda oli väga võimas tunne. Püüa seda tunnet uuesti enda kehas hetkeks esile kutsuda, et saada innustust taas sportima minna. Kui pole tunnet, mida meenutada, siis on viimane aeg luua tunne.

Kuidas leida rohkem vaba aega inspiratsiooni kogemiseks?

“Ma ei oska Sulle öelda valemit õnnestumiseks, aga ma oskan Sulle öelda valemi ebaõnnestumiseks: püüa rahuldada kõigi huvisid samal ajal”
Herbert Bayard Swope

Selle küsimuse puhul tuleb endalt esmalt küsida: “mis takistab mul olemast inspireeritud minu praeguste tegemiste juures?” või “kuidas võiksin kogeda rohkem inspiratsiooni oma praegustes tegemistes?”.

Inspiratsiooni jaoks ei pea olema mingi püha hetk, mis on vaid kord kvartalis või kord elus. Inspiratsioon võib olla kõikjal – ta on täpselt seal, kus Sa otsustad, et ta on.

 Parim moodus vaba aja saamiseks on loobumine ebaolulisest:

  • Määratle väga selgelt, mis on oluline.
  • Eemalda kõik tegevused, mis Sulle olulist väärtust ei loo (lähtuvalt Sinu kesksest väärtusest). Võimalik, et neid pole üldse vaja teha; võimalik, et keegi teine on õnnelikum seda tehes.
  • Automatiseeri rutiinsed protsessid, loo süsteemid, mis vähendavad rutiinseid tegevusi.

Harjutus: tee nimekiri kõigist tegevustest, mida plaanid teha, kuid kahtled nende olulisuses.  Küsi endalt: “Mis juhtuks kui ma need tegemata jätaks?”. Viska kõik ebaoluline minema. Kui neid on ikkagi tarvis teha, siis leia iga tegevuse juurde 1-2 inimest, kes ilmselt seda meelsamini teeksid. Ehk on neil pakkuda Sulle vastu midagi, mis Sinu kätes oluliselt kergemini ja naudingulisemalt läheb?

Millised rutiinsed tegevused saaksid automatiseerida? Näiteks dokumendipõhjad hinnapakkumistele, automaatne signatuur e-kirjadele jms. Mõtle ka sellele, kuidas enda poolt pakutavaid teenuseid automatiseerida, pakkudes endiselt vähemalt samaväärset teenust.

Pea meeles vana head 80:20 seaduspära: 80% tulemusest on võimalik saavutada 20% tegevustega – tuleb vaid need olulised tegevused leida. Ära tee oma elu asjata keeruliseks. Inspiratsioon tuleb naudingust, vaadates oma vägevatele saavutustele.

Kuidas intensiivses ajagraafikus asjade ühendamise kaudu inspiratsiooni leida?

“Pole oluline, kui palju Sa teed, vaid oluline on see, kui palju armastust Sa oma tegevusse paned.”
Ema Teresa

Kui tunned, et koormus läheb liiga kõrgeks, nõnda kõrgeks, et tegutsemisnauding lämbub kõiksugu ülesannete vahele ära, siis terita saagi – vaata suurt pilti ning leia tegemiste vahel ühisosa.

Mina kasutan selle jaoks mindmappi – kaardistan kõik oma rollid ning olulisemad tegevused nendes rollides, mis mul hetkel meenuvad. Märgistan ära kõige olulisemad, millega tuleb kindlasti tegeleda. Seejärel hakkan vaatama, millised on seosed erinevate tegevuste vahel.

Kool, töö (looming), suhted, organisatsioonid, ettevõtmised – vaata hetkeks kogu asja pealtpoolt suures plaanis ning hakkad märkama, kuidas seni eraldiseisvatest ülesannetest sünergiline kooslus tekib.

Kuidas vabastada end tulemi survest tulenevast blokist? Mitte püüda olla eriline, vaid olla eriline?

“Loovus on julgus lubada endal vigu teha. Kunst on teadmine, millised nendest jätta.”
Scott Adams

Keegi küsib Sinult ideed probleemi lahendamiseks ning soovides anda eriti lahedat vastust avastad oma pea tühi olevat. Tuleb tuttav ette? Miks see nõnda on?

See on latentne pidurdus – Sinu enda sisemine takistus, mis ütleb: “see idee pole piisavalt vinge, seega seda ma välja ei ütle”. Kuidas sellest üle saada?

  • Lepi ideede lennutamise puhul kaaslastega kokku: “okei, see on ideede genereerimise faas, kus me lennutame kõiksugu ideid ning alles pärast seda vaatame, mis kõige parem oleks”. Lepi kokku, et igasugu ideid võib pilduda ning igasugune hindamine ja kriitika jäägu pärastiseks.
  • Määratle, millistes olukordades oled kulgemise seisundis – leia moodus, kuidas teadlikult end vajadusel kiiresti sellesse seisundisse viia, sest selles seisundis saad olla spontaansem ja autentsem, muretsemata teiste arvamuse pärast.
  • Lastes mõttel lennata, ära püüa analüüsida ja “mõelda ratsionaalse ja asjaliku inimese kombel”, vaid lihtsalt ole.

 Harjutus: korralda sõpradega spontaansus-seansse, kus tulete kokku selleks, et olla täiesti avameelsed ja rääkida kõigest sellest, mis pähe tuleb. Treeni oma julgust olla spontaanne.

Kuidas kord nädalas korralikult välja puhata?

Kujuta ennast autojuhi rollis, kes on vägeval rännakul, sõitmas maanteel oma sihil. Küsi endalt: “kas mul on liiga kiire, et autole kütust võtta?”.

 Harjutus: võta nädalas üks päev, kus lülitad arvuti välja, lülitad oma mõtted oma tööst välja ja tegeled hoopis teiste asjadega, millega muidu igapäevaselt kokku ei puutu. Mine maale vanaema juurde, proovi mõnda uut hobi või spordiala.

Tunneta, kuidas keskkonna ja tegevuse muutus toob Sulle uut energiat ning ideid.

Inspiratsioon iseendaga

Nädala harjutus: Õpi märkama hetki, kus asjata pabistad ja omale distressi tekitad. Loo endale harjumus, et iga kord kui avastad end asjata pabistamast, siis küsid endalt: “Kas minu praegune tegevus aitab mul elada täisväärtuslikumalt?” Kui vastus on ei, siis ütle endale “korras” ja asu olulisi asju tegema, heites muremõtte endast minema (võid kirjutada mure paberile ja visata prügikasti).

Raamatu soovitus: Timothy Ferriss “4 Tunni Töönädal” ja Jim Loehr “Täiusliku Pühendumuse Jõud”.

Filmi soovitus: Cashback (2006) ja Into The Wild (2007)

Järgmine õppetund: Enese käivitamine – mugavust-tsoonist väljumine

Ole Inspireeritud!

Harald