Miks on konkurents tegelikult kasulik?

Ühel hommikul istusin sülearvutiga voodi peal ja jäin kirjadele vastates aknast paistva talve ilu imetlema. Hopsti, tuli pähe selline mõte:

Konkurendid on siin selleks, et näidata Sulle, mis on võimalik.
Nad on siin, et inspireerida Sind olema parem.

Kõlab veidralt, eksole?

Kes on Sinu jaoks üldse konkurendid ja kuidas Sa neid defineerid? Kuidas Sa nende olemust sõnastad? Mida nad Sinu jaoks tähendavad? Kuidas Sa nende tegudele reageerid?

Kuidas Sa tahaksid reageerida?

Tahad Sa vihastada, et nad Sinust efektiivsemad on suutnud olla? Tahad Sa neile kaikaid kodaratesse visata? Tahad Sa muretseda, et Sa ise seda edukat projekti ei käivitanud? Tahad Sa targutada, et oleks ma ennist nõnda teinud, küll siis oleks hästi läinud… Või tahad Sa midagi muud otsustada ja teha?

Järgmine kord, kui konkurendid kipuvad Sinust mööda põrutama, siis meenuta, et nad on siin selleks, et  inspireerida Sind olema parem.

Ja saada neile pärast tänusõnad, et nad innustasid Sind oma standardit tõstma 🙂

Standardi tõstmine käib uute positiivsete rituaalide loomise kaudu. Sa lood väikese harjumuse, mis võimaldab Sul kasvõi grammikese paremat tulemust saavutada ning oled järjepidev selle harjumuse rakendamises. Need positiivsed harjumused loovad Sinu edu vundamendi.

Mida teha siis kui keegi Sulle kaikaid kodaratesse viskab?

Ma pole päris kindel kas igasugune karma-teema toimib, küll aga paistab, et universaalne vanarahva tarkus “mida külvad, seda lõikad” toimib. Kui Sa ikka kellegile “ära paned”, siis ühel või teisel moel tuleb see Sinu juurde tagasi. Need ärapanijad ei pruugi aru saada miks neil halvasti läks ning elavad uue ärapanemise kaudu oma viha ja pinget välja, teadmata, et on sattunud enese saboteerimise nõiaringi.

Kõige tõsisemad ärapanijad paistavad elavat väga masendavat elu. Tõsta oma standardit, et olla jätkuvalt ärapanijatest üle, võttes inspiratsiooni tõelistelt tegijatelt.

Sarnasel teemal varem: Muuda rivaalid oma superkangelasteks.

7 replies
  1. Liisi Toom
    Liisi Toom says:

    Heh, tabasid ära minu hiljutise situatsiooni, kus pidin tõtt tunnistama, et olen looderdama jäänud. Kõik tõesti oleneb, kuidas oma konkurente näha – kui nad teevad midagi paremini kui sina, siis on kaks varianti – nad tõesti ongi sinust milleski paremad ja sa peaks üle vaatama, kas see on sinu tee, teine variant ja tõenäolisem, on see, et oled lihtsalt laisk olnud 🙂 (räägin muidugi endast ja oma kogemusest, eks).

    Minu meelest panevad “konkurendid” sind tegudele, nad näitavad, et kõik on võimalik, nad panevad sind mõtlema, mis on see sinu tee ja kas see on sinu jaoks oluline. Võibolla sa arvad, et tahaksid mingis asjas edukas olla, aga kui sa oled otsuse ees, siis võid leida, et kõiki plusse ja miinuseid kokku arvestades ei ole see siiski seda pingutust väärt.

    Konkurendid ruulivad!

    Vasta
  2. Harald Lepisk
    Harald Lepisk says:

    Hei Liisi,

    asjakohane tähelepanek – tegutsemine ilma enda tugevuste ja eripärade arvestamiseta ning olukorra analüüsita võib viia tuima kopeerimiseni. Tasub endalt küsida: “kuidas ma saan enda valdkonnas veel nutikamalt oma väärtuspakkumist suurendada?”

    Küsimus laiale ringile: oled Sa määratlenud enda jaoks, mis on Sinu valdkond?

    Vasta
  3. Janek
    Janek says:

    Sinu mõte on enamvähem sarnane, nagu ütles Randy Pausch oma loengus “Really achieving your childehood dreams”.

    Tema ütles:”But remember, the brick walls are there for a reason. The brick walls are not there to keep us out. The brick walls are there to give us a chance to show how badly we want something. Because the brick walls are there to stop the people who don’t want it badly enough. They’re there to stop the “other people”.

    Juhul, kui sa seda loengut näinud ei ole, aga huvi peaks pakkuma, siis saad seda mu kodulehelt koos eestikeelsete subtiitritega lingi VIDEOKLIPID alt vaadata. 😉

    Vasta
  4. Harald Lepisk
    Harald Lepisk says:

    Hei Janek,

    Tänud hea ühenduse loomise eest – olen Randy loengut varem vaadanud, ent telliskivi seina mõttekäik polnud nii üheselt meeles.

    Tsitaadi sõnastuses on see hea, et räägib takistusest (seinast), jätmata märki kuidas seda ületatakse/läbitakse.

    Vasta
  5. Kaarel
    Kaarel says:

    Ise sai just tunnistajaks oldud, kus 3 osapoolt hakkasid üksteisele käru keerama ja nüüd on kõik küllaltki suurest pirukast ilma. Karma on julm.

    Vasta
  6. Kaarel
    Kaarel says:

    Peamine? Üldiselt ei ole mõtet kättemaksuga tegeleda. Mõtekam on keskenduda oma tegemiste lollikindlamaks muutmisele.

    Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga