Loova Inspiratsiooni kursuse viimane õppetund pakub Sulle ideid, kuidas suhtlemises rohkem inspiratsiooni kogeda.

Kuidas leida rohkem inspireerivaid inimesi, kellega suhelda?

“Ole muutus, mida tahad näha maailmas.”

Mahatma Gandhi

Kuigi piisab ühest tõeliselt inspireerivast inimesest, siis alati võiks ju veelgi rohkem olla, eksole? Parimad pärlid leitakse siis, kui otsime õigest kohast ning oskame olulist märgata.

Hea moodus alustamiseks võib olla näiteks mõne ettevõtlike noorte organisatsiooniga ühinemine. Seal võid kohata hästi erinevaid ja huvitavaid inimesi, laiendada kiiresti oma suhtevõrgustikku ning koostegevuse kaudu jõuda uute avastusteni.

Teine pöörane idee on see, et leiad endale nö. inspiratsiooni kupeldaja (kõlab kentsakalt, eksole 🙂 ) – inimese, kes viib Sind kokku teiste huvitavate inimestega. Keegi kellel on suur suhtevõrgustik ning ta on aktiivne suhtleja ja hea inimeste tundja. Kes on Sinu inspiratsiooni kupeldaja?

Kui Sa tahad, et Śinu ümber oleksid inspireerivad inimesed, siis kanna hoolt, et Sa ka ise mõjuksid inspireerivalt.

Loo väärtust, et saada väärtust.

Inspiratsiooni märkamiseks hakka seda teadlikult teistes otsima – püüa leida igas inimeses kasvõi väike detail, mis Sind tema juures inspireerib, innustab. On see mõni unistus, huvitav hobi või põnev elamise põhimõte. Jäta inimesi selle detaili järgi meelde ja leia moodus, kuidas neilt õppida.

Kuidas teiste rumalus ja kriitika inspireerivaks keerata?

“Ma võiksin võrrelda oma muusikat valge valgusega, mis sisaldab kõiki värve. Ainult prisma saab jagada värvid ja muuta nad nähtavaks; see prisma võib olla kuulaja hing.”

Arvo Pärt

Kõige legendaarsemad lood on saanud alguse mõnest täiesti pöörasest rumalusest. Inspireerivaks teeb need lood see, kuidas peategelane supi seest välja pääses. Millised on Sinu lood?

Harjutus: tee nimekiri kõige piinlikumatest lugudest, mis Sinu või mõne Su sõbra elus on juhtunud. Leia moodus, kuidas tõlgendada seda lugu hoopis teise, legendaarse ja kangelasliku nurga alt.

Hakka märkama neid häid külgi ka teiste lugudes.

Sellist laadi ümbermõtestamine hoiab Su meele positiivse ja ärksa. Kuid mida teha siis, kui hoolitamata enda optimismist, tõmbab teiste kriitika jälle maa peale tagasi? Pea meeles:

Pole olemas halba või head – on vaid situatsioon.
Pole olemas õnnestumist või ebaõnnestumist – on vaid tagasiside otsuste kohta.

Harjutus: Kui keegi teeb Sinu tegemiste kohta sapiseid kommentaare ja see pärsib Sinu inspiratsiooni, siis mõtesta enda jaoks ümber kriitika olemus. Kui keegi ütleb, mida tegid kehvasti või kuidas oleksid pidanud teistmoodi tegema, siis vasta talle: “Tänan soovituse eest.” Ära püüa hakata ennast õigustama, sest nõnda annad kriitikule enda energiat ära. Võta sõnumit kui soovitust ja punkt.

Suhtu kriitikusse lugupidamisega, tal on oma maailmavaade ja Sinul oma. Need ei peagi klappima.

Seejärel küsi mõttes endalt – kas mul on seda soovitust vaja? Kui ei, siis kasuta varasemas õppetunnis pakutud harjutust, kus kirjutad mure paberile ja viskad minema või kujutled mure õhupallina, mis Sinust eemale lendab.

Sina ise otsustad, mis on õige Sinu jaoks. Ära lase seda otsust teistel Sinu eest ära teha.

Kuidas lülitada välja negatiivsed inimesed?

“Pimedus ei suuda välja ajada pimedust; ainult valgus saab seda teha. Viha ei saa välja ajada viha; ainult armastus saab teha seda.”

Martin Luther King

Olgu Su vestluskaaslane tüütu, negatiivne või lihtsalt tuim. Katseta neid võtteid, et kontakti rohkem soojust ja inspiratsiooni tuua.

Harjutused: Ole rõõmusõnumite ärakuulaja – anna oma sõpradele teada, et Sulle meeldib kuulata rõõmusõnumeid ning palu neil Sinuga kohtudes nendele asjadele keskenduda, mis neile rõõmu toovad.

Kasuta oma tegemistes sisemist mantrat, korrates tundega mõttes näiteks sõna “armastus” iga kord kui:

  • kohtud kellegiga
  • einestad
  • mõtled oma elu üle

See mantra häälestab Sinu märkama seda, mida tõesti väärtustad. Võid näiteks oma keskset väärtust korrata mantrana.

Iga päev olgu Su sõpradel sünnipäev – kohates sõpra, laula talle oma mõttesõnne soovime Sul“. Vaata, kuidas teie omavaheline suhtlus muutub 🙂

 Sellist laadi sisemise rahu ja rõõmuga summutad teiste negatiivsuse.

Kuidas tuua rohkem sisu ja spontaansust vestlusesse?

Kahe isiksuse kohtumine on nagu kontakt kahe keemilise aine vahel: kui seal on mingi reaktsioon, siis mõlemad muutuvad.

Carl Gustav Jung

Uuri välja, mis on Sinu vestluspartneri keskne väärtus ja leia ühine osa enda keskse väärtusega – just selles ühisosas olevatele teemadele keskendu omavahelises vestluses.

Tõelise inspiratsiooni tekkeks ei pruugi olla piisav see, kui püüad lihtsalt teha midagi rohkem.

Ära püüa olla lahke, ole lahkus ise.

Ära püüa olla inspireeriv, ole inspiratsioon ise.

Ole inspiratsioon. Lihtsalt ole.

Kuidas varustada kaaslased õigete tööriistadega inspiratsiooni tekkeks?

“Kui Sinu tegevused inspireerivad teisi unistama rohkem, õppima rohkem, tegema rohkem ja saama enamaks, siis oled Sa liider.”

John Quincy Adams

Kas jagad sõpradega omavahel parimat muusikat, parimaid filme, parimaid raamatuid, parimaid ettevõtmisi? Kas teed seda piisavalt?

Harjutus: ideid, kuidas sõpradega inspiratsiooni luua:

  • Korralda ühiseid filmiõhtuid, kus võtate mõne põneva filmi, vaatate selle ühiselt lõpuni ning pärast seda arutlete omavahel – Mis meile selles filmis meeldis? Mida see film meile õpetas? Kuidas see meie enda eluga seostub? Mida võiksime nüüd teisiti teha, et oma keskset väärtust rohkem kogeda?
    www.ted.com lehelt leiad erinevaid põnevaid ettekandeid, mis võivad olla heaks sisendiks intrigeerivale arutelule.
  • Tee sõpradega ühine raamatukogu, loo harjumus teistele oma raamatuid laenata ning ka teiste raamatukogust endale põnevamat kirjandust laenata. Kui olete lugenud sama raamatut, siis arutlege omavahel, milliseid uusi huvitavaid avastusi raamatust saite. Tõenäoliselt nägi kumbki asja oma nurga alt.
  • Loe muinasjutu raamatuid ja õpi ära oma lemmikud – jutusta neid hästi värvikalt oma sõpradele edasi. Hea muinasjutt võib mõnikord olla kordades inspireerivam kui terve semester harivat loengut.
  • Uuri, millised hobid Su sõpradel on ning katseta mõni nädalavahetus ka seda, mis tunne on nende hobi praktiseerida. Lase oma sõbral õpetada Sind lumelauaga sõitma, vibu laskma, malet mängima, rattasporti tegema… Ja vaata, mis tunne seda tehes on.
  • Tee nimekiri kolmest sõbrast, kellele võiks olla kasulik seesama Loova Inspiratsiooni kursus ning anna neile teada, kuidas nemadki saavad panna inspiratsiooni oma postkasti käima.

Inspiratsiooni saab kordistada – see pole mitte jagatud, vaid on korrutatud rõõm.

Inspiratsioon iseendaga

Nädala harjutus: Ole inspiratsioon. Ole inspiratsioon suheldes teistega ja olles endaga. Ole inspiratsioon.

Nädala raamat: Osho “Loovus”

Nädala film: Ambitsioonidest tähenduseni / Ambition to Meaning – Finding Your Life´s Purpose (2009)

Näeme Loova Inspiratsiooni Ajutrustis.

Tagasiside

Palun anna kursuse kohta tagasisidet, kirjeldades milliseid mõtteid ja tundeid Loova Inspiratsiooni kursus Sinus tekitas. Sinu soovitustest ja ettepanekutest lähtuvalt saan edaspidiseid õpetusi ja teenuseid paremaks muuta. Tagasiside andmine on kiire ja lihtne, vastates vaid 4 küsimusele

 

Ole Inspiratsioon!

Harald Lepisk

harald [ät] inspiratsioon.ee

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga