Kuidas vallutada lava lühikese ajaga?

Möödunud nädalal osalesin Budapestis JCI World Public Speaking Championshipil, kus jõudsin Euroopa regiooni finaali (16 osaleva Euroopa riigi parimast esindajast 3 parima hulka). Omaette lugu on veel see, kuidas ma sinna sattusin ning milliste põnevate katsumustega tuli toime tulla, kuid sellest juba mõnes järgnevas inspiratsiooni blogi postituses. Praeguses postituses annan Sulle häid nõuandeid, kuidas kiiresti valmistada ette lühike kõne. Need on võtted, mida olen ise aastaid rakendanud ning need on aidanud mul edukaid avalikke esinemisi ellu viia.

Alustame esmalt sisulisest poolest – sõnumist.

1. Kõne ettevalmistus – sõnum paika

  • Määratle oma publik – kes nad on, millest nad on huvitatud, mis neid kirgastaks?
  • Määratle teema ning pane ajurünnaku (või mõne muu loovustehnika abil) esmased mõtted kirja.
  • Määratle väljund – mida Sa tahad kõne abil saavutada?
  • Küsi endalt – Kas ma olen kirglik selle teema suhtes? Kui Sa pole kirglik, siis loobu esinemisest või muuda ennast kirglikuks selle teema suhtes, vastasel juhul raiskad Sa kuulajate aega.
  • Arenda algupäraseid mõtteid väljundist lähtuvalt edasi, leia juurde põnevamaid tsitaate, alliteratsioone ja mõtteid ning põimi need terviklikuks.

Heast kõnest üksikuna ei piisa, tuleb osata seda põnevalt ka esitleda.

2. Esitluse ettevalmistus – sõnum atraktiivseks

  • Võta olemasolev mõttelend ning muuda see 2 korda lühemaks, visates kogu üleliigse välja ning valides paremaid sõnu ja väljendeid, et sõnumit paremini edasi anda. Määra täpselt, mis peaks kuulajatele Sinu kõnest meelde jääma.
  • Valmista endale visuaalne abivahendmindmap või pildikestega jada, mille külge põimid olulisemad märksõnad ja märkmed. Sa ei pruugi seda esitluse abil üldsegi kasutada, küll aga aitab see Sul tervikut paremini haarata ning kõne etappe meelde jätta. Meelde jäämisele aitavad oluliselt kaasa visuaalsed sümbolid.
  • Leia moodusi, kuidas kehakeele abil sõnumit paremini edasi anda (käte, keha, näoilmete ja teiste abivahendite toel sõnumit illustreerida). Kujutle mõttes ennast zestikuleerimas (võimalusel harjuta reaalselt läbi).
  • Mõtle kõne jaoks tähelepanu püüdev ja uudishimu tekitav algus (võid kasutada selleks lugusid – hea lugu köidab publikut). Mõtle ka efektne ja meeldejääv lõpp – mõni konkreetne üleskutse, mida tahaksid, et inimesed pärast Sinu kõnet tegema hakkaksid.
  • Juhul kui kasutad powerpointi, siis tutvu esmalt nende kahe allikaga: Death by PowerPoint slaidishow ja Presentation Zen efektiivse esitluse blogi.

Olgu Su kõne nii hea kui tahes, kehva häälestumise korral ei pruugi keegi selle headusest teada saada.

3. Häälestumine – õigele lainele minek

  • Võimalusel tutvu ruumide ja lavaga ning visualiseeri rikkalikult ja vägeva emotsiooniga ennast esinemas.
  • Enne esinemist käi vetsus ning maanda oma keha, tõmmates kätega üle näo (näitlejatel on kombeks seda teha vahetult enne lavale minekut).
  • Vabane kehas olevatest pingetest ja hapnikupuudusest – võimalusel käi õues värske õhu käes, tuuluta kopse ning pane kehas veri ilusti liikuma. Samal ajal tee ka oma hääl soojaks (nt. pane veinipudeli kork hammaste vahele ning proovi minut aega hästi selgelt rääkida), suhtle valjema häälega, et häält avada – kõige parem on seda teha üksinda autos enne kohale jõudmist.
  • Ära söö enne esinemist pähkleid või shokolaadi – see mõjub häälele halvasti. Tarbi optimaalses koguses vett ning võimalusel hoia pudel enda läheduses.
  • Keskendu positiivsele ja õnnestumisele, võimalusel suhtle enne esinema minekut mõne kaaslasega ning tee nalja ja naera (naermisest tulev endorfiin mõjub rahustavalt, andes samas hea positiivse laengu) – see viib tähelepanu igasugu hirmudelt ja muredelt kõrvale. Kui märkad end keskendumas hirmudele, siis vii oma tähelepanu hingamisele.

Nüüd tuleb hoolitseda, et ka laval olles hea seisund säiliks.

4. Laval olek – energia hoidmine

  • Lavale minekul võid teha nö. jõukõndi, mille käigus iga sammuga sisendad endale mõnda positiivset kinnitust.

  • Võta laval positsioon sisse, hinga korra sügavalt sisse ja välja, saavuta kontakt publikuga ning alusta oma kõnega.

  • Hoia publikuga silmsidet ning võta saalist tagasisidet oma esitlusele, kaasa inimesi küsimustega ning kasuta mõttepause pärast olulisemate mõtete välja ütlemist.

See on vaid imeõhuke pealiskiht kogu esinemiskunstist. Kui sügavale oled Sa tegelikult valmis minema?

5 replies
  1. Marju
    Marju says:

    Sinu lõpukõne oli lihtsalt SUPEEEERR!
    Külmajudinad käisid mööda selga. Ja nii lahe, kuidas kõne lõppedes kõik ümberringi sosistasid: “he is going to win, he is going to win”
    Imetlusväärselt tubli!
    Lase samas vaimus. Ja järgmine aasta teed kindla peale lõdva randmega pika puuga ära.
    Ja las ma olen esimene, kes soovib Sulle hilinenult PALJU ÕNNE SÜNNIPÄEVAKS!
    Marju

    Vasta
  2. Kaido
    Kaido says:

    Mul läks vist kah sinu sünnipäev silmist mööda – õnnitlused tagantjärgi inspirantsimees!

    Vasta
  3. Kristjan-Olari Leping
    Kristjan-Olari Leping says:

    Väga asjalikud nõuanded selle kohta, kuidas esinemiseks häälestuda ja energiat hoida. Mul enda viga see, et olen liiga tuim ja kui auditoorium kipub ka loiuvõitu olema, siis ei suuda eriti energiat hoida. Kindlasti proovin sinu nõuandeid rakendada.

    Vasta
  4. Harald Lepisk
    Harald Lepisk says:

    To Kristjan-Olari: Hei! Üks hea võimalus erksuse ja energia käivitamiseks on mõne kohaliku näitetrupi või kooriga ühinemine, et saada laval teistega jammimise kogemust.

    Julguse kogumiseks võib proovida ka videokaameraga salvestada pööraseid ülesastumisi ja üleskutseid endast ning videost lähtuvalt teha täiendusi ja parendusi. Põhirõhk on praktiseerimisel ja tegutsemisel ning sammhaaval kasvamisel.

    Juhul kui show tegemine pole meelistegevus, siis näiteks koolitamise seisukohast tasub treenida läbiviimise oskusi (facilitating skilss), ehk peamise rõhu paned osalejate-vahelise arutelu modereerimisele ning nö teoreetilised loengu-osad hoiad võimalikult lühikesed ja intensiivsed.

    Oluline on hoida rõhk enda tugevustel ning arendada just nendel suundadel edasi.

    Vasta

Trackbacks & Pingbacks

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga