Kuidas valida enda jaoks õige kurss elus?

Koolilõpetajatel tiksub peas võtmeküsimus: mida minna edasi õppima või mida nüüd pärast kooli oma eluga peale hakata? Kas valitav eriala on ka see, mis mind tõesti köidab ja toidab? Kuidas teha hea otsus?

Mida Sa päriselt tahaksid teha?

Ära lihtsalt küsi, mida maailm vajab. Küsi, mis paneb Sind elama ning mine ja tee seda. Sest mida maailm vajab on inimesed, kes on hakanud elama.

(Howard Thurman)

Mis see siis on, mida Sa tahaksid teha?

Teadmiste puudus vs. kogemuste puudus?

Mida Sul on praegu juurde vaja, et võiksid enda unistust realiseerida?
a) Kas teadmisi, kuidas midagi teha?
b) Pigem kogemust, et oled midagi sarnast teinud?

Kui tunned, et vajad rohkem kogemusi, siis suure tõenäosusega ei leia Sa neid koolist (välja arvatud kutsekool, kus on praktika), vaid pead sukelduma päris ellu.

Kui tunned, et vajad rohkem teadmisi, siis määratle enda jaoks väga täpselt – milliseid teadmisi Sa vajad? Teadmisi mingite konkreetsete protsesside kohta?

Kui vajad enda eesmärkide realiseerimiseks teadmisi, siis leia sobiv kõrgkool või leia sobiv kutsekool.

Mina läksin pärast keskkooli kohe ülikooli majandust õppima, sest:

  1. Ma olin juba aastaid DJ-na ettevõtluses tegutsenud ning tahtsin õppida, kuidas enda andeid ettevõtluse vormis rakendada (vajasin täiendavaid teadmisi finantside, psühholoogia ja ettevõtlusprotsessi kohta).
  2. Ma üheaegselt asusin õppima ning samal ajal enda ettevõtmisi realiseerima (teooria koolist kohe praktikasse enda elus).
  3. Mul olid lõpueksamite tulemused lihtsalt nii head, et sain riigieelarvelisele kohale sisse 🙂

Oleks mõned neist teguritest teistmoodi olnud, oleksin teistmoodi tegutsenud.

Millised on head kohad kogemuste saamiseks?

Ilma töökogemuseta on suhteliselt raske korralikku töökohta leida või vinget ettevõtet käivitada. Ühel minu koolitusel ütles üks osalejatest, et ta ei saa modereerida 1000 inimesega konverentsi, sest tal pole kogemust. Küsisin talt, et kuidas siis saadakse 1000 inimesega konverentsi modereerimise kogemus? “Mõne teise 1000 inimesega konverentsi modereerimisel” – vastas ta 🙂

Kuigi lausena kõlab see naljakalt, siis tegelikult sügavam tuum on asja juures igati õige – kui Sul pole kogemust, et asuda näiteks ettevõtte juhiks, siis mine harjuta juhiks olemist mõnes noorteorganisatsioonis.

Mõned moodused kogemuse saamiseks:

  • Hakka vabatahtlikuks ning löö projektimeeskondades tasuta kaasa – õpid teistelt ning saad ka CV-sse rohkem sisu.
  • Löö kaasa mõne noorteorganisatsiooni tegevuses, et laiendada enda sotsiaalset võrgustikku ja õppida läbi meeskonnatöö.
  • Ole ettevõtlik ja hakka eduelamusi koguma, rännates ringi, tehes ette juhtuvaid töid, abistades inimesi enda ümber ning õppides ennast tundma.

Loomulikult võid Sa kõike seda teha ka kooli kõrvalt.

Mina käivitasin kooli kõrvalt enda ettevõtmisi ning lisaks sellele investeerisin lugematul hulgal tunde igasugu ringidesse (kooliteater, etlemine, vabatants…), vabatahtlikule tööle projektides (ürituste organiseerimine), enda arendamisele (audioraamatute ja koolituste kaudu) ning teiste nõustamisele ja õpetamisele.

Need investeeritud tunnid võimaldavad mul preagu tunda ennast nõndavõrd hästi, et teen õigeid valikuid kogemaks seda, mida tõeliselt armastan.

Kusjuures enese täiendamiseks on praegusel ajal saadaval väga häid tasuta e-kursuseid.

Kuidas õppida ennast tundma?

Kahjuks koolis ei õpetata meid mõistma oma väärtusi ja tugevusi (Kes ma olen ja milles ma hea olen?) – seda pole lihtsalt veel õppekavasse sisse kirjutatud. Kõige parem oleks õppida end tundma mentori abil – keegi kogenum, kes oskab esitada õigeid küsimusi, et oskaksid teha tarku valikuid. Kes võiks Sinu mentor olla? Mida tahaksid temalt õppida?

Olen ise tundnud puudust korralikust mentorist, kes hoiaks minu arengul kätt pulsil. Kuna mul spetsiaalset mentorit pole olnud, siis kasutasin mentoritena audioraamatute vahendusel erinevaid välismaiseid oma valdkonna gurusid. Töötlesin hulganisti materjale läbi ning hakkasin iseendale mentoriks, küsides iseendalt olulisi küsimusi. Toimib päris hästi 🙂

Õnneks oled Sa leidnud inspiratsiooni blogi, kus erinevate artiklite kaudu saad iseennast tundma õppida, et õigeid valikuid teha. Loodan, et inspiratsiooni blogi on olnud Sinule abistavaks mentoriks õige suuna leidmisel.

Hetkel tiksub mul mõttes idee käivitada süsteem, mille abil iga õpilane saaks endale soovikorral kogenuma mentori, kes aitab juba varajases eas noorel end tundma õppida. Hetkel on vaja lihtsalt nuputada välja, kuidas seda süsteemi rahastada, et kõik osapooled rõõmsad oleksid 🙂

Kui Sul veel mentorit pole, siis kasuta neid viite elumuutva vastusega küsimust, et enda elu kurssi sättida:

  • Mida Sa teeksid, kui Sul oleks külluslikult raha, ressursse ja armastust?
  • Milleks Sa tegelikult võimeline oled?
  • Kuidas Sa tahad, et Sind mäletataks pärast Sinu surma?
  • Kui Sa saaksid 1 minuti, et kõneleda 6 miljardile inimesele – mida Sa neile ütleksid?
  • Mis on Sinu edu hindamise kriteeriumid (mille järgi saad aru, et oled edukas)?

Ära lihtsalt vaata neid küsimusi, noogutades, et küll on ägedad küsimused. Võta paber ja pastakas ning vasta nendele ausalt ja avameelselt.

Ela oma kujutlusvõimest, mitte oma ajaloost.

(Stephen R. Covey)

Kuidas asjad käima saada?

Tagasi Sinu juurde: mis on see järgmine õige asi, mida peaksid preagu tegema – kas valima endale välja kooli ning võtma fookuse sisseastumiskatsete peale või genereerida ideid, kuidas võtta aasta selleks, et elukogemust koguda ning ennast korralikult tundma õppida ja siis sobiv erialavalik teha?

Mis on Sinu jaoks järgmine õige samm? Pane see eesmärgina kirja (laadi alla eesmärgistamise tööleht) ja hakka tegutsema – elu on enda teha.

Halb uudis on see, et aeg lendab. Hea uudis on see, et Sina oled piloot.

(Michael Altshuler)

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga