Kuidas saada esimest töökogemust?

Mis on enamlevinud ühisosa kõigis töökuulutustes?

Nad kõik tahavad, et Sul oleks varasem töökogemus.

Kust saab värskelt koolist tulnud noor esimese töökogemuse?

Hmm…

Miks nad seda töökogemust ikkagi nõuavad?

Olles ise olnud tööandja rollis, mõistan miks töökuulutused seda nõuavad – oskuste ja kogemuseta inimese tööl välja õpetamine on kulukas – see nõuab kolleegide ja juhtide aega ning toob endaga kaasa riskid.

Tööandja huvi on see, et suudaksid tuua häid tulemusi – rahulolevad kliendid, parem tasuvus, ettevõtte areng… Oletus on see, et kui oled seda varem suutnud teha, siis suudad ka praegu.

Samas pole tähtis kui mitu tundi oled kusagil tööl “istunud”, vaid tähtis on see, kuivõrd võimekaks inimeseks oled kasvanud. Kui palju väärtust suudad Sa ettevõttele luua.

Aga kuidas siis ikkagi esimest töökogemust saada?

Kuulates erinevate inimeste lugusid nende esimesest töökogemusest, kujuneb päris kirju võimaluste spektrum. Need on mõned ideed, kuidas tööd leida:

Küsi emalt-isalt tööotsasid – uuri, kas saad nende töö juures mingeid väikseid tööotsi teha (laos abistada, koristada, arvuteid hooldada) või näiteks puhkusi asendada.

Muuda enda hobi enda tööks – meeldib mood? Hakka sõpradele rõivaid meisterdama. Meeldib arvutitega nokitseda? Aita vanuritel programme installida ja arvuteid puhastada. Meeldib muusika? Paku diskori või helimehe teenust. Ja nii edasi. Kui teed midagi tõeliselt hästi, võib sellest kujuneda Sinu enda ettevõte.

Ümbritse ennast aktiivsete sõpradega – hakkajatele noortele pakutakse aeg-ajalt tööotsi (nt. telefoniintervjuud, küsitlused, flaierite jagamine), vabade kohtade olemasolul kutsuvad nad ka sõpru kaasa.

Tee oma õpilasfirma – põhikoolides ja keskkoolides saad majandusõppe raames proovida enda firma loomist ja juhtimist. Küsi täpsemalt enda kooli majandusõpetajalt või vaata programmi eestvedaja Junior Achievementi lehelt lisa.

Tee ise noortealgatus – algata teiste noortega mõni idee, mille kaudu tahad maailma paremaks muuta. Seda teevad juba paljud noored selliste programmide abil nagu Entrum või Euroopa Noorte noortealgatus.

Hakka tööle vabatahtlikuna – palka ei pruugi saada, aga kogemust saad ja just seda ongi Sul vaja. Leia endale meelepärane tööots Vabatahtlike väravast.

Astu noorteorganisatsiooni – omanda enda esimene projektikogemus või lausa projektijuhtimise kogemus Ettevõtlike Noorte Kojas või mõnes teises noorteorganisatsioonis.

Kandideeri tööle – leia amet, kus ei nõuta varasema töökogemuse olemasolu – esimeste väikeste otsade leidmiseks õpingute kõrvalt aitab GoWorkaBit . Kuidas enda CV-d koostada?

 

18+ alates:

Mine välismaale praktikale (üliõpilastele) – kandideeri tudengina AIESECi kaudu välispraktikale või leia tudengina teenindusots mõnes eksootilisemas riigis StudentTouri kaudu.

Mine välismaale vabatahtlikuks – Euroopa vabatahtlike teenistuse kaudu saad õppida tundma välisriigi kultuuri ja keelt.

Nõuanded välismaal turvaliselt toime tulekuks.

 

 Võimalusi on lausa nii palju, et võttis silme eest kirjuks? Milline nendest variantidest tundub Sulle praegu kõige südamelähedasem?

Aga see vabatahtlik tegevus ja niisama kogemus ei lähe ju töö alla?

Läheb küll, kui oskad selles õpitut tööpakkujale serveerida. Näiteks tasub läbi mõelda:

  • Mida ma nüüd tänu kogemusele tean ja oskan teha?
  • Mida enda kohta õppisin – mis mul hästi välja tuleb, mida kehvasti oskan?
  • Kuidas saan kogetut rakendada praegusel töökohal?

Tööle kandideerimisel tasub võtta kõik oma varasemad kogemused kokku – olgu selleks kasvõi näiteringid, tantsutrennid, kooliprojektid või muud ettevõtmised.

Vaata näidist, kuidas enda varasemat kogemust (ka hobid) analüüsida, tuues välja vastutusala, meelistegevused ja saavutused. Selle tabeli tegin enda kohta mõned aastad tagasi – väga paljud seal toodud kogemused ei toonud mulle sel ajal raha sisse, küll aga nad muutsid mind paremaks. Tänu enesearengule aitavad need kogemused mul praegu rohkem teenida.

Aga kelleks ma saama peaksin?

Seda tead ainult Sina ise.

Kogemuse kaudu õpid Sa ennast tundma ja seeläbi suudad paremaid valikuid teha. Suures plaanis on oluline leida enda tõeline kutsumus.

Artiklist noppimiseks:

  • Lahja või hobipõhine kogemus on parem kui kogemuse puudumine.
  • Leia alati moodusi, kuidas enda hobidest, huvidest ja vabatahtlikust tööst saadud kogemust kandideeritaval ametil rakendada.
  • Praegune tasuta töö tasub end hiljem ära, kui investeerid enesearengusse.

Mida soovitad omalt poolt noortele esimese tööotsa leidmisel?

 

2 replies
  1. Anne Pai
    Anne Pai says:

    Täienduseks eelpooltoodule kutseharidusmaastikult.

    Õpilased töötavad praktikal 1-2 koguni neli kuud. Tublid ja hakkajad praktikandid võiks praktika lõppedes rääkida tööandjaga ning paluda temalt iseloomustust ja/või soovituskirja. Kui tööandja seda seda liiga aeganõudvaks peab, siis paluda temalt luba viidata talle kui soovitajale. Nii saab tulevane tööandja vajadusel uurida, kui tubli noorega tegemist on.

    Sama võib teha kooli praktikajuhendajaga. Need kõik võib töölekandideerimisel cv-sse lisada. Edukas praktikant leiab kindlasti oma praktikakohas võimaluse suvel lisatööd teha.

    Ja oma cv-d tasub hakata koostama juba kutsekooli esimesel õppeaastal või teha portfoolio, mis sisaldab ka fotosid või joonuseid eriti edukatest töödest (kaunilt kaetud laud, kutsemeistrivõistluste auhinnaline koht, kaunis kleit või soeng, tisleritöö või maastikujundusprojekt).

    Vasta
  2. Renee
    Renee says:

    Tööandja ja tööotsija vastastikusele tagaside andmisele on mõelnud ka WorkBook.ee – üli- ja kutsekooliõpilaste töö- ja praktikabörs, kus on võimalik tehtud töö eest anda hinnanguid. Samuti on seal noortel võimalik lisada oma isiklik portfoolio, millega silma paista.

    Varasemad töökogemused on küll tähtsad, kuid tööandjad langetavad oma otsuse ka selle põhjal, kui hästi inimene sobib nende meeskonda. Seega miks mitte koostada lisaks kirjalikule CV-le ka näiteks lühike video CV. Peagi on ka WorkBook.ee keskkonnas selline võimalus olemas.

    Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga