Imeline hommik – 6 harjumust, mis muudavad Su elu (raamatu kokkuvõte)

Mis oleks kui võiksid maagiliselt ärgata homme üles ja leida, et Sinu elu on täiesti muutunud? Mis oleks teistmoodi? Oleksid Sa õnnelikum? Parema tervise juures? Edukam? Millised Sinu probleemid oleksid leidnud lahenduse?

See raamatu kokkuvõte toob Sinuni 6 harjumust, mille igahommikune praktiseerimine saab muuta Sinu elu.

Raamatu autor Hal Elrod on endine edukas müügimees, kelle elu pööras peapeale liiklusõnnetus ja finantskriis. Ta uuris ja praktiseeris moodusi, kuidas end madalseisust välja tuua ja keskpärasest elust erakordseks viia. Enda raamatus „Miracle Morning – The 6 Habits That Will Transform Your Life Before 8AM“ jagab ta enda filosoofiat ja meetodeid, mis on aidanud kümnetel tuhandetel inimestel enda elusid muuta ja ärgata igal hommikul parema energia, motivatsiooni ja fookusega.

Imede hommik - 6 harjumust, mis muudavad Sinu elu

Aeg on ärgata enda täispotentsiaaliga

Üks kõige kurvemaid asju elus on jõuda selle lõpupäevile ja vaadata tagasi kahetsusega, et oleksid suutnud olla, teha ja kogeda nii palju enamat.

Robin Sharma

Skaalal 1-10 kui vägevalt Sa praegu elad? Kui suure osa enda potentsiaalist oled rakendanud? Milline oleks 10-punktine erakordne elu Sinu jaoks?

Miracle Morning lähtub kolmest põhimõttest:

  1. Sa väärid ja suudad luua ning hoida erakordselt head tervist, jõukust, õnnelikkust, armastust ja edu enda elus.
  2. Selleks, et saavutada soovitud tase enda isiklikus, professionaalses ja finantsilises edus, tuleb pühendada iga päev aega enesearengule, et saada inimeseks, kes tõmbab ligi soovitud edu.
  3. Sinu hommikused ärkamisharjumused määravad Sinu edu igas eluvaldkonnas. Fokusseeritud, produktiivsed, edukad hommikud loovad ka fokusseeritud, produktiivsed ja edukad päevad.

Mis hoiab Sind sel teel tagasi?

Mis tekitab keskpärasust?

Elu on liiga lühike, et olla üheaegselt õnnetu ja keskpärane. See on lihtsalt mõttetu; see on valus.

Seth Godin

Tahavaate peegli sündroom – arvame ekslikult, et oleme see, kes olime minevikus. Mineviku äpardumiste põhjal loome kujuteldavad piirid enda potentsiaalile.  Sellest üle saamiseks teadvusta endale, et „minu minevik ei võrdu minu tulevikuga“.  Kuigi Sinu praegune olukord on mineviku valikute tulemus, sõltub Sinu tulevik Sinu praegustest valikutest.

Elu mõtte puudumine – enamus inimesi keskendub lihtsalt ellujäämisele, andmata enda elule ja tegudele suuremat tähendust. Üks universaalne elu mõte on saada iseenda parimaks versiooniks. Kui Sinu elu mõte on suurem kui Sinu probleemid, siis suudad ka enda probleeme kergemini lahendada.

Olukordade isoleerimine – iga kord, kui otsustad õige sammu asemel teha lihtsa sammu, lood enda identiteeti inimesena, kes teeb pigem asju, mis on lihtsad, mitte mida on vaja teha. Kui vajutad hommikul äratuskella snooze nuppu, annad alateadlikult endale signaali, et oled inimene, kes ei pea enda planeeritud lubadustest kinni.

Vastutuse puudumine – me ise kujundame enda elu ja vastutame tulemuste eest.

Keskpärane mõjuringkond –  Sa muutud selliseks nagu on inimesed, kellega veedad enamus enda ajast. Kui tahad mingil alal edukamaks saada, siis ümbritse ennast inimestega, kes on sel alal Sinust edukamad. Ühine organisatsioonide ja klubiliste liikumistega, mis ühendavad Sinu huvivaldkonna professionaale.

Vähene isiklik areng – Sinu teadmised, oskused, uskumused ja harjumused määravad kui edukas saad olla oma valdkonnas.

„Aega on sellega“ – lootus, et küll mingi ime ilmub ja elu paremaks läheb.  See omakorda soosib edasilükkamist, potentsiaali vähest rakendamist ja kahetsusi, mida kõike oleks võinud teha. Sinu tänased sammud määravad, kelleks saad homme.

Miks Sa täna hommikul üles ärkasid?

Sinu päeva esimene rituaal on kõige suurema mõjuga, sest häälestab Sinu meele ja loob konteksti kogu järgnevale päevale.

Eben Pagan

Kas mäletad, kuidas jõuluhommikul olid lapsena väga põnevil ja ei jõudnud ära oodata, mida päev (või jõuluvana) toob? Just seesama jõuluhommiku elevus võiks saata meid igal päeval enda elus.

Ärgata mitte seepärast, et peab, vaid seepärast, et tõeliselt tahad ärgata. Seejuures pühendada aega, et arendada ennast selliseks inimeseks, kes loob erakordset, rahulduspakkuvat ja külluslikku elu.

„Aga ma ei ole hommikuinimene!“

Inimeste unevajadus on erinev ja sõltub vanusest, geneetikast, üldisest tervisest, päevasest füüsilisest koormusest ja teistest teguritest. Kauem magamine ei pruugi tingimata tähendada paremini välja puhkamist.

Hal eksperimenteeris enda peal, milline on meie uskumuste mõju välja puhkamisele.  Enne magama minekut kinnistas ta endas sellist mõtet:

„Ma olen tänulik selle 5 unetunni eest täna öösel. 5 tundi on täpselt see, mida ma vajan, et tunda end hommikul puhanuna ja energilisena. Minu keha on võimeline imelisteks asjadeks, sealhulgas võimeline tootma külluslikku energiat lihtsalt 5 kosutavast unetunnist. Ma usun, et loon enda reaalsuse ja otsustan ärgata homme puhanuna, energilisena ja põnevusega, et alustada uut päeva. Olen tänulik selle eest.“

Tema sõnul töötas selline võimestav kinnistus ning reaalselt võimaldaski tal 5 tunniga hästi välja puhata. Proovi järele, kas toimib ka Sinu peal.

Kui Sul peaks olema probleeme uinumisega, siis Hal soovitab Shawn Stevensoni raamatust „Sleep Smarter: 21 Proven Tips to Sleep Your Way to a Better Body, Better Health, and Bigger Success“.

5 sammu strateegia hommikuse ärkamismotivatsiooni tõstmiseks

Kui järele mõelda, siis äratuskella snooze nupu vajutamine on mõttetu. See on sama nagu ütleks: „Ma vihkan hommikul ärkamist, seepärast teen seda üha uuesti ja uuesti.“

Demetri Martin

Kellelegi ei pruugi otseselt meeldida hommikul vara ärkamine, aga kõigile meeldib tunne, kui nad on hommikul vara üles ärganud. Siin on 5 sammu, mille abil hommikust ärkamismotivatsiooni taset tõsta:

  1. Eelneva päeva õhtul loo positiivne ootus uuele päevale. Midagi, mille nimel tahad voodist välja tulla ja mida tahad teha.
  2. Liiguta enda äratuskell toa teise otsa. Liikumine käivitab energiat. Kui oled juba voodist välja tulnud, siis on lihtsam tegudele asuda.
  3. Pese hambaid. Pärast ärkamist mine kohe vannituppa, loputa nägu jaheda veega ja pese hambaid. Selline lihtne tegevus annab aega, et keha saaks vaikselt ärgata.
  4. Joo terve klaas vett. Pärast 6-8 tundi magamist on Su keha kergelt dehüdreeritud ja see omakorda põhjustab uimasust ja väsimust. Vesi paneb ka Su seedimise tööle ja aitab kehal ärgata. Võid veeklaasi panna eelmisel õhtul lauale valmis, siis läheb hommikul kergemini.
  5. Pane trenniriided selga ja liiguta ennast. Hommikudush tuleb higiga välja teenida 🙂

Võid kujundada endale sobiva igahommikuse ärkamisprotsessi, millega samm-sammu haaval tõstad enda ärkamismotivatsiooni.

Life S.A.V.E.R.S. – kuus hommikust praktikat, mis muudavad Su elu

Edu on miski, mida Sa tõmbad ligi inimesena, kelleks oled saanud.

Jim Rohn

Erakordse elu loovad igapäevased pidevad täiendused Sinu jaoks olulises valdkonnas.

Robin Sharma

Me koosneme füüsilisest, intellektuaalsest, emotsionaalsest ja vaimsest osast, mis kujundavad meie elu. Meie välismaailm on meie sisemaailma peegeldus. Seega kui tahad muuta enda reaalsust, siis tööta enda sisemaailma kallal. Siin on 6 praktikat, mis aitavad luua paremat kooskõla meis endas ja selle kaudu luua erakordsemat elu.

Life S.A.V.E.R.S.

Silence – teadlik vaikus

Affirmations – positiivsed afirmatsioonid, jaatused

Visualization – visualiseerimine

Exercise – trenn, liikumine

Reading – lugemine

Scribing – kirjutamine, päeviku pidamine

Silence – teadlik vaikus

Ühest vaikuse tunnist võid õppida rohkem kui tervest aastast raamatuid lugedes.

Matthew Kelly

Kuidas Su hommikud tavaliselt algavad, kas voodist tõustes läheb mõtete virvarr käima? Hakkad muretsema eesolevate kohustuste ja tegemiste pärast? Selleks, et teha ruumi oluliste asjade jaoks, tasub tulla voodist välja ja veeta natuke aega lihtsalt vaikuses, kus keskendud enda kehale ja hingamisele.

Võid proovida näiteks selliseid praktikaid:

  • Mediteerimine – uuringute järgi võib meditatsioon olla efektiivsem kui medikatsioon. See võib aidata vähendada stressi ja valu, parandada unekvaliteeti, aidata paremini keskenduda ning isegi pikendada eluiga. Meditatsioonis tood enda tähelepanu hingamisele ja lased mõtetel ilmuda ja lahkuda, ilma et nendele erilist tähelepanu või energiat annaksid.
  • Palvetamine – enda palvele ja taotlusele keskendumine.
  • Sügav hingamine – 3 sekundit hingad sügavalt sisse, 3 sekundit hoiad õhku kopsudes ja 3 sekundit hingad välja ning nõnda mitu korda järjest. Tunneta endale sobivat mahtu ja intensiivsust.
  • Reflekteerimine ja tänulikkus – mõtiskled selle üle, mis Su elus on hästi.

Sõltuvalt vaikuse praktikast võib see olla näiteks 5-10 minutit. Mõnikord piisab ka korralikust 60 sekundist, et vaikuse positiivset mõju luua.

Kui paigal istumine tundub igavavõitu, siis võid prooviga kõndimise meditatsiooni.

Affirmations – positiivsed afirmatsioonid, jaatused

Afirmatsioonide kordamine viib uskumuseni. Kui see uskumus saab suureks veendumuseks, hakkavad asjad juhtuma.

Muhammad Ali

Afirmatsioonid aitavad kujundada meie mõtteviisi, mis omakorda määrab meie sooritusvõime. Kuna meie peades käib nagunii pidev mõtete virvarr, siis on oluline pigem anda jõudu positiivsetele mõtetele, mis peegeldavad seda, mida me enda elus kogeda tahame.

5 sammu enda jaoks oluliste afirmatsioonide läbi mõtlemiseks:

  1. Mida Sa tegelikult tahad? Kirjuta enda jaoks üles selge nägemus, mida tahad kogeda nendes eluvaldkondades, mis on Sinu jaoks olulised.
  2. Miks Sa seda tahad? Mis on see tõeliselt sügav põhjus, miks on Sinu jaoks oluline soovitud seisundit saavutada?
  3. Kelleks saamisele oled pühendunud? Milliseks inimeseks on tarvis kujuneda, et luua sellist elu nagu tahad?
  4. Mille tegemisele oled pühendunud? Mida kavatsed teha, et soovitud elu kujundada? Tegevuse sõnastus võiks sisaldada sagedust (kui tihti), kogust (kui palju) ja täpset ajaraamistikku (millal alustad ja lõpetad enda tegevused). PS! Alusta esialgu väikestest sammudest ja lisa aegamisi koormust juurde.
  5. Lisa inspireerivaid tsitaate ja filosoofilisi mõtteterasid. Nopi raamatutest ja vestlustest edasiviivaid põhimõtteid, mida tahad enda ellu integreerida.

Hoolitse, et Sinu afirmatsioonid oleksid emotsionaalselt rikkalikud – selles on särtsu ja elu. Tugevda keha-meele ühendust kaasates enda füsioloogia afirmatsiooni välja ütlemisse – seisa sirgelt, hinga sügavalt, lisa liigutusi ütluste juurde.

Pea meelest, et need ütlused on dünaamilised – aja jooksul saad loobuda ütlustest, mida enam ei vaja, korrigeerida olemasolevaid ja lisada uusi. Loe iga päev valju häälega neid kinnistusi.

Võid teha endale inspiratsioonitahvli, kuhu kirjutad edasiviivaid ütlusi ja põhimõtteid või lugeda enda väesõnad sisse ja kuulata neid iga päev.

Vaata hommikuste afirmatsioonide videonäidist.

Visualization – visualiseerimine

Tavalised inimesed usuvad vaid seda, mis on võimalik. Erakordsed inimesed visualiseerivad seda, mis on võimatu. Visualiseerides võimatut, hakkavad nad nägema seda võimalikuna.

Cherie Carter-Scott

Loova visualiseerimise kaudu saab kujustada soovitud muutust enda elus ning mõttes harjutada selle saavutamist. Nii nagu tippsportlased kasutavad visualiseerimist enda soorituseks häälestumisel, saad ka Sina kujustada enda julgeid samme töös, suhetes ja tervises.

Kolm sammu visualiseerimiseks:

  1. samm: valmistu visualiseerimiseks

Mine paika, kus saad segamatult olla,  soovikorral pane vaikne instrumentaalmuusika mängima (näiteks midagi Bachilt). Võta mugav istumisasend, hoia selg sirgena, hinga sügavalt, sulge enda silmad ning valmistu visualiseerimiseks.

  1. samm: visualiseeri, mida Sa tegelikult tahad

Parim kingitus, mida saame anda inimestele, kellest hoolime, on see kui rakendame enda täit potentsiaali. Kuidas see täie potentsiaali rakendamine Sinu elus välja näeb? Mis Sind tõeliselt vaimustab? Millised on Sinu suured eesmärgid, sügavaimad soovid, elumuutvad unistused? Näe, tunneta, kuula, puuduta, maitse ja tunne enda visiooni lõhna. Mida enam kaasad enda meeled, seda enam tunned tahet teha vajalikke samme, et see visioon realiseerida.

  1. Samm: Visualiseeri kelleks on Sul vaja saada ning mida on vaja teha, et visioon realiseerida.

Kujutle, kuidas oled haaratud tehes positiivseid samme visiooni elluviimiseks (trenni tegemine, õppimine, töötamine, kirjutamine, kõnede tegemine, e-kirjade saatmine jne.). Kujutle ennast nautimas ja pühendunult tegemas vajalikke samme.

Kui visualiseerid iga päev, siis häälestad enda mõtted ja tunded oma visiooni lainele ning sellega vähendad edasilükkamisele ja muidu uimerdamisele kulutatud aega, sest tead selgelt, mida on tarvis teha. Vaata aasta planeerimise artiklit, mis aitab enda jaoks olulisi unistusi läbi mõelda.

Boonusena võid teha endale ka visioonitahvli (vision board), kuhu kleebid pilte, mis annavad edasi Sinu visiooni enda soovitud elust. Seejuures pea meeles ütlust „Vision boards are for dreaming, action boards are for achieving“. Kuigi visualiseerimine annab Sulle selgust ja indu, tuleb visiooni elluviimiseks ka päris elus olulised sammud ära teha.

Exercise – trenni tegemine, liikumine

Kui Sa ei võta aega trenni tegemiseks, siis tõenäoliselt pead võtma aega haiguste jaoks.

Robin Sharma

Iga hommik liigu, et tõmmata kehas veri liikuma ning täita enda kopsud värske õhuga. Milline sportlik tegevus äratab Su keha, annab energiat ja toob mõtteselgust? Jooga, jooksmine, jalutamine, jõutrenn, jalgrattasõit, ujumine, suusatamine, tantsimine. Näiteks kodus kätekõverduste tegemiseks või hüppenööriga hüppamiseks kulub vaid 1 minut. Selle aja ju ikka leiab.

Mina äratan end iga hommik päikesetervitusega. See võtab 5-6 minutit ning pärast seda tunnen, et juba olen päeva esimese saavutuse ära teinud. Mulle meeldib, et see on täiesti ilmastikukindel tegevus, mida saan alati teha. Vaata videoõpetust, kuidas teha päikestervitust.

Paljud inimesed praktiseerivad ka Viite tiibetlast – see on venitusharjutuste seeria, mida saad samuti iga ilmaga toas teha. Vaata 5 tiibetlase energiaharjutuste videoõpetust siit.

Reading – lugemine

Lugemine on meelele sama nagu trenn on kehale ning palve on hingele. Me saame selleks, mis raamatuid me loeme.

Matthew Kelly

Kui tahad saada mõnel alal väga heaks, siis õpi ekspertidelt, kes on edu juba saavutanud. Rohkelt tarkusi ja kogemusi on talletatud raamatutena – võta iga päev aeg selleks, et lugeda vähemalt 10 lehekülge teemal, kus tahad enda elus praegu paremaks saada. Kui loed iga päev 10 lehekülge, siis aastaga oled lugenud 3650 lehekülge, mis teeb umbes 18 200-lehelist enesearengu raamatut. Mõtiskle: kui loeksid järgmise 12 kuu jooksul 18 raamatut läbi, kas oleksid teadlikum, võimekam ja enesekindlam – parem versioon senisest endast? Kindlasti.

Kui tahad raha kokku hoida, siis raamatute ostmise asemel laenuta neid raamatukogust. Iga raamatu puhul küsi endalt: „Mida tahan siit saada ja kuidas tahan seda rakendada?“. Parimaid raamatuid tasub pärast esmakordset lugemist hiljem veel aeg-ajalt üle sirvida, et meenutada ja kinnistada olulisemaid noppeid.

Hommikusel lugemisel püüa noppida raamatust üks konkreetne idee, mida saad kohe sel päeval rakendada.

Scribing – kirjutamine ja päeviku pidamine

Mida iganes Sa kirjutad, sõnade lehele sättimine on justkui teraapia, mis on täiesti tasuta.

Diana Raab

Enda mõtete üles kirjutamine annab Sulle selgust ja taipamisi, mis muidu jääksid saamata. Päevikut pidades võid dokumenteerida enda avastusi, ideid, saavutusi, taipamisi, edu, kasvu ja täiustumist. Seejuures hoia enda mõttes teadmist, et “ma annan endast parima praeguses hetkes ja samaaegselt teadvustan, et ma saan ja kavatsen veelgi paremini teha”. Ole tänulik oma saavutuste üle ning mõtiskle, kuidas veel paremini asju teha.

Päevikut võid pidada arvutis või paberkandjal ning võid ise valida, millest tahad kirjutada:

  • Loetled, mille üle oled tänulik.
  • Teadvustad enda saavutusi.
  • Täpsustad, mida tahad enda elus paremaks muuta.
  • Planeerid, mida on vaja teha, et soovitud muutusi luua.
  • Või kirjutad lihtsalt kuupäeva ja märgid üles, mida huvitavat sel päeval toimus.

Paljud loomeinimesed peavad hommikupäevikut (morning pages), kus nad igal hommikul kirjutavad lihtsalt 3 lehekülge mõtteid, mis neil pähe tuleb. hommikupäevik on rohkem teraapiline päeviku pidamise vorm, kus tegeled enda sisemaailma rõõmude ja muredega ning tunned vabanemist nende välja elamise kaudu. Selleks, et saaksid seal ehedalt kõigest kirjutada, on see päevik privaatne ja seda kellegagi ei jagata.

Loe lähemalt, kuidas tänulikkuse päevikut pidada.

Kuidas seda kõike praktikasse panna?

Mulle meeldiksid hommikud rohkem, kui nad algaksid hiljem.

Tundmatu

Imede hommiku 6 harjumuse kleepsud

Alustuseks kirjuta enda jaoks välja need 6 praktikat ja mõtiskle, mis järjestuses Sa tahaksid neid teha? Säti need näiteks kleepsudena seinale, et kõik sammud oleksid hommikul meeles. Mina panin need puhkusel olles töölaua kohal oleva peegli külge, et hoida need enda silme ees. Iga harjumuse juurde tegin mõned võtmesõnad märkmetena, mis aitasid selle sisupunkte meeles pidada. Afirmatsioonid ja visioonid kirjutasin veel eraldi lehtedele, kust saan neid lugeda.

Eelneva päeva õhtul pane vajalikud asjad valmis – trenniriided, positiivsete afirmatsioonide leht, raamat, päevik ja kirjutusvahend laual valmis. Mida vähem on vaja hommikul asju ette valmistada, seda ladusamalt kogu protsess kulgeb.

Hal kirjutab, et uute harjumuste põhjalikuks juurdumiseks võib minna 30 päeva. Esimesed kümme võivad tunduda talumatud – varem ärkamine tuleb raskelt, sest kipud ikkagi hilja magama minema, päevikusse ei oska esialgu midagi väga kirjutada. Järgmised kümme päeva võivad olla lihtsalt ebamugavad – tekib kiusatus ikkagi pikemalt magada ja mõni hommik praktikad vahele jätta. Hoia enda pühendumust, veel 10 päeva ja muutud peatamatuks. Pärast 30 päeva uue harjumuse praktiseerimist on see Sinule nii loomuomane, et see on osa Sinu identiteedist.

Siin on näidiskava ajajaotusega, kui ärkad hommikul tund aega varem üles. Vajadusel on võimalik teha  kõik need astmed läbi ka 6 minutiga, kui peaks väga kiire olema.

Silence – teadlik vaikus (5 minutit)

Affirmations – positiivsed afirmatsioonid (5 minutit)

Visualization – visualiseerimine (5 minutit)

Exercise – trenn, liikumine (20 minutit)

Reading – lugemine (20 minutit)

Scribing – kirjutamine, päeviku pidamine (5 minutit)

Esimestel kordadel on hea alustada nädalavahetusel, kus ei pea kusagile ruttama ja võib mõne praktika juures kauem peatuda. Kui oled nädalavahetustel usin pidutseja ja kaua üleval, siis ignoreeri eelnevat soovitust ja pigem alusta nädala keskpaigas 🙂

Minu jaoks oli ideaalne aeg nende praktikatega alustamiseks puhkusel olles, sest siis polnud muid ajalisi kohustusi, mis oleks keskendumist seganud. Ükskõik, mis olukord Sul praegu on, alusta kasvõi väikese sammuga juba eesoleval hommikul. Kohe saad alustada enda positiivsete kinnistuste välja mõtlemisega ning nägemuse loomisega, mida tahad hakata hommikuti visualiseerima.

Erakordseid hommikuid Sulle. Kirjuta ja jaga, kuidas läheb.

Iga päev kui ärkad, mõtiskle „Mul on vedanud, et sain täna ärgata, ma olen elus, mul on väärtuslik inimelu, ma ei kavatse seda raisata. Kavatsen kasutada kogu oma energia, et arendada ennast ja sirutuda enda südames teisteni. Ma kavatsen abistada teisi nii palju kui saan.“

Dalai Lama

1 reply
  1. simplivllc
    simplivllc says:

    Good summary.I think the whole book worth to read and build the future.Thanks for the summary.

    Vasta

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga