Lugu tulevikust: ettevõtlike loojate võidukäik

Ole inspiratsioon, mida tahad maailmas näha

Vaadates tulevikust tagasi homsesse, näeme millistele sammudele keskenduda täna.

See on lugu ettevõtlike loojate põlvkonnast, kes muudab maailma. Me näeme nende loomingut meditsiini, infotehnoloogia, materjaliteaduse, energeetika ja loomemajanduse valdkonnas. Nad on insenerid, disainerid, teadlased ja ettevõtjad, kes julgevad unistada ja tegutseda.

Nad ei jahi meelelahutust, vaid küsivad “Kuidas ma saan kasulik olla?“. Reede õhtut ei tähista nad mitte seepärast, et lõpuks ometi on nädal läbi, vaid nad tähistavad, et rõõmustada tehtud tegude üle.

Loojate mängudes pole võitja mitte see, kel on surres kõige rohkem raha, vaid see, kes suudab teisi kõige enam abistada – kelle tegevusel on suurim positiivne mõju.

Teineteist kohates ei küsi nad lihtsalt “mis teed?”, vaid uurivad uudishimulikult “mida oled loomas?“.

Jah, neil on ilusad sõiduvahendid, armsad kodud, eksootilised reisid ja nad on väga tänulikud selle üle, ent nende põhienergia on suunatud headuse ja õnne loomisele endas ja end ümbritsevates inimestes.

Loojatega koos olles tunneme end olulisena. Nad inspireerivad meid enda autentsuse ja eeskujuga ideid ellu viima ja tegutsema. Tunneme end elusana.

Nad ütlevad tihti:

“Kuidas saame selle paremaks teha?”

“Kuidas saame selle maailmatasemele viia?”

“Mis oleks, kui…”

“Jah, ja…”

“Kõik on võimalik.”

“Milliseid võimalusi ja ressursse saame veel kasutada?”

“Helistan talle ja uurin järele.”

“Ma kavatsen selle ära teha.”

“Teeme prototüübi ja proovime järele.”

“Hakkame pihta!”

Nad teevad enda tööd mitte seepärast, et nad peavad seda tegema. Vaid seepärast, et nad armastavad seda teha. Töö on nende jaoks põnev, nad on sellest vaimustunud. See pole lihtsalt järjekordne ülesanne, vaid on elutöö. See võimaldab neil ringi rännata, ägedate inimestega kohtuda ja uusi teadmisi-oskusi-kogemusi ammutada.

Kas nad on töönarkomaanid, et nad enda tööle niivõrd pühendunud on? Ei. Loojad on treeninud endas oskuse end kiirelt “käima tõmmata” ja kiirelt “välja lülitada“. Ärkveloleku veedavad loojad kõrgemas meeleseisundis – nad on optimeerinud enda mõtlemise, liikumise ja toitumise loovuse ja elurõõmu avaldumisele. Nad on heas kontaktis iseendaga ja tunnetavad hästi, kuidas energiavarusid taastada.

Osad loojatest töötavad suurtes rahvusvahelistes organisatsioonides, enamus aga tegutseb mikroettevõtjatena, kes töötavad mõnes organisatsioonis konkreetse projekti elluviimiseks. Loojatel on kerge uusi koostööpartnereid ja kliente leida, sest nende energia ja tegutsemistahe on nakkavad. Paljud loojad oskavad hästi enda kliente või teisi kasusaajaid kuulata, nende soove mõista ja võimalusi märgata. Loojad näevad suurt pilti, võrgustiku tervikut ja suudavad kiirelt leida õige lüli, kellega ühendust võtta, et lahendused käiku viia.

Näeme tihti loojaid omavahel kohtumas ja plaane pidamas – need on loojate ajutrustid, mille käigus arutletakse:

  1. Mis on hästi läinud?
  2. Millised on praegused suured väljakutsed?
  3. Millised on ideed ja lahendused väljakutsetele?

Nad jagavad omavahel häid avastusi, artikleid ja raamatusoovitusi ning on teineteisele enda tegudega inspiratsiooniks ja julgustuseks. Loojad on õnnelikud, sest nad saavad olla teistele kasulikud, teha põnevat tööd, kohtuda teiste loojatega ning teha seda, milles nad on tõeliselt head.

Kuidas loojad kujunesid?

Loojad on alati meie hulgas olemas olnud, mõned neist on oodanud lihtsalt seda soodsat keskkonda või mõttekaaslasi, kellega koos olles nende loov säde saaks avalduda. Suurem nihe sai alguse sellest, kui seniste meelelahutusele orienteeritud noorte kohtumispaikade juurde lisandusid loomispaigad – kohad, kus julgustatakse ideede teket ja elluviimist. Need loomispaigad pakkusid noortele võimalust saada praktiline kogemus algatuste elluviimisest – kas eestvedaja või meeskonnaliikmena. Alustati lihtsamate sündmuste korraldamisest ning iga kogemusega astuti lennukamate ja suurema mõjuga algatuste ning isegi tehnoloogiliste lahenduste poole.

Noorte loomispaikade kujundamiseks saadi inspiratsiooni ettevõtlusinkubaatoritest ja silmapaistvate organisatsioonide loomingulistest keskkondadest. Noori ennast innustasid lood ja filmid silmapaistvatest tegijatest, kelle unistused ja tegutsemistahe lennutas nad maailmatasemele. Andekad disainerid, insenerid, teadlased, artistid ja teised loojad muutusid meie aja kangelasteks.

Maakondlikud arenduskeskused, noortekeskused, koolid, ettevõtlusinkubaatorid ja ettevõtlikke inimesi ühendavad organisatsioonid kujunesid hästitoimivaks võrgustikuks, mis aitas inimestel võimaluste spektrumis paremini orienteeruda. Ettevõtlikele inimestele suunatud sündmused ja kohtumised sätiti ühisesse kalendrisse.  Nägime, kuidas seminaridel töötasid koos koolinoored, ettevõtjad ja eakamad, kes avastasid uusi suundi. Igaühel oli teistele midagi pakkuda.

Õppimine muutus õppijakeskseks – esikohale sai õppija idee või unistus ning paljud noored võtsid kooliõpingutest akadeemilist puhkust, et pühenduda enda esimese ettevõtliku idee elluviimisele. Sellist laadi elukooli aasta kujunes niivõrd populaarseks ja viljakaks, et muutus õpingute loomupäraseks osaks. Enamik gümnaasiume muutsid 11. klassi aasta elukooli aastaks. Mindi rändama, praktikale, osaleti kursustel, käivitati enda startup ja pärast tuldi kokku ning jagati enda avastusi. See muutis radikaalselt õppekvaliteeti 12. klassis, sest noored teadsid hästi, mis alad neid huvitavad ning millele tuleb õpingutes keskenduda, et enda alal silmapaistvaks tegijaks saada.

Kõrgkooli astumise ajaks olid noored leidnud enda tõelise kutsumuse. Nad olid juba enda erialaga hästi kursis ja läksid kõrgkooli, et saada ligipääs laboritesse, professoritele ja rahvusvahelisele kontaktvõrgustikule, mille abil enda loomingut ja leiutisi luua ning turule tuua. Just võrgustikus peitus suurim väärtus, sest tänu sellele jõudsid esmased ideealged kiirelt prototüüpideni ning maailmaturule.

Selline loojate ettevõtlikkus kasvatas Eestis hulganisti maailmatasemel ettevõtteid, mis tõid enda teenuste ekspordiga Eestisse külluslikult raha. See omakorda toitis meie sisemajandust ja viis aastatega kodanikud üha kõrgema elatustasemeni. Kasvasid palgad ja inimeste ostujõud ning üha enam andekaid inimesi võisid tõdeda: elu on siin hea.

Edu toitis edu. Mida paremini hakkas meil minema, seda enam panustasime loomispaikade ja loojate ajutrustide loomisele ja seda enam kasvas meie hulgas ettevõtlikke loojaid.

Testi ennast: kui palju on minus täna loojat?

  • Olen tänulik võimaluste üle, mida elu mulle pakub.
  • Töötan projektidega, mis on minu jaoks põnevad.
  • Saan töös rakendada enda tugevusi.
  • Suhtlen aktiivsete inimestega.
  • Tunnen, et minu töö on ühiskonna jaoks kasulik.
  • Unistan julgelt ja leian mooduse, kuidas kasvõi tükikese unistusest tänasesse päeva tuua.
  • Ma ei karda ebaõnnestumist, see on võimalus õppida.
  • Usun, et ükskõik milline probleem peaks tulema, ma leian lahenduse.
  • Olen heas kontaktis enda sisemise loojaga – tahan tegutseda!

Me kõik saame olla loojad. Iga valiku ja otsusega saame käituda nagu loojad ja seeläbi kujuneda üha vägevamaks loojaks.

Iga mõtte ja unistusega kujundame enda reaalsust.

Kui Sulle meeldis see visioon tulevikust, siis palun jaga seda sõpradega, et meie positiivsed nägemused saaksid kujuneda meie positiivseks reaalsuseks.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga